Marmur w aranżacji wnętrz
- Kamieniarz
- 5 paź 2022
- 4 minut(y) czytania
Marmur jest ziarnistą skałą metamorficzną, pochodzi z wapienia lub dolomitu i składa się z masy zazębiających się ziaren kalcytu lub mineralnego dolomitu. Powstaje gdy wapień będący głęboko w starszych warstwach skorupy ziemskiej jest poddawany działaniu ciepła i ciśnienia z grubych warstw osadów. Może również powstać w wyniku metamorfizmu kontaktowego w pobliżu wtargnięć magmowych.
Zanieczyszczenia w wapieniu mogą rekrystalizować podczas metamorfizmu, powodując zanieczyszczenia mineralne w marmurze, najczęściej grafit, piryt, kwarc, mikę i tlenki żelaza. W wystarczających ilościach mogą one wpływać na teksturę i kolor marmuru. Słowo „marmur” pochodzi od starożytnego greckiego słowa „mármaros”, „krystaliczna skała, lśniący kamień”.
Marmur - właściwości
Składający się z węglanu wapnia marmur będzie reagował w kontakcie z wieloma kwasami, neutralizując kwas. Jest jednym z najskuteczniejszych materiałów neutralizujących kwasy. Często jest kruszony i używany do neutralizacji kwasów w strumieniach, jeziorach i glebach. Po szlifowaniu coraz drobniejszymi materiałami ściernymi można go wypolerować na wysoki połysk. Pozwala to na cięcie, polerowanie i stosowanie atrakcyjnych kawałków marmuru jako płytki podłogowe, panele architektoniczne, kamień licowy, parapety, stopnie schodów, kolumny i wiele innych elementów kamienia dekoracyjnego.
Marmur jest skałą powstałą z metamorfizmu osadowych skał węglanowych, najczęściej wapiennych lub dolomitowych. Metamorfizm powoduje zmienną rekrystalizację unikalnych ziaren minerału węglanowego. Wynikająca z tego skała zazwyczaj składa się z zazębiającej się mozaiki kryształów węglanu. Pierwotne tekstury i struktury osadowe unikalnej skały węglanowej (protolitu) zazwyczaj ulegały zmianie lub zniszczeniu.
Powstanie marmuru
Metamorfizm wapienia ma miejsce pod ciśnieniem 1200-1500 bar i pomiędzy 125-180 stopni Celsjusza. Metamorfizm wapienia kształtuje marmur, dodatkowe żelazo i grafit (w mniejszych ilościach) wpływają na jego kolor. W miarę postępu metamorfizmu kryształy rosną, a zazębiający się kalcyt. Zmieniające się kolory są wynikiem czasu trwania metamorfozy.
Marmury są tworzone przez regionalny, a rzadziej termiczny, metamorfizm stosunkowo czystego wapienia i dolomitu, a ogólnie metamorfizm stosunkowo czystego wapienia i dolomitu daje generalnie marmur fanerytyczny i marmur dolomitowy lub odpowiednio dolomarmur. Zanieczyszczone protolity węglanowe, które zawierają różne ilości ziaren piasku kwarcowego i materiału łupkowego, mogą zawierać oprócz kalcytu i dolomitu kwarc, diopsyd, tremolit, talk, flogopit, wollastonit, plagioklaz wapniowy, wezuwianit, forsteryt i grubo-andradyt.
Szare zabarwienie, często nierówne i smugowe, w innych czystych marmurach jest spowodowane drobinkami grafitu lub innych minerałów. Ale grafit i materiał węglowy mogą reagować z wodą w warunkach metamorficznych, uwalniając CO2 i CH4, które pozostawiają skałę śnieżnobiałą.
Marmur - złoża
Złoża marmuru można znaleźć w różnych krajach na całym świecie. Takie kraje europejskie jak Włochy, Irlandia, Hiszpania, Grecja, Rosja, Rumunia, Szwecja i Niemcy, a także inne w Azji, należą do czołowych światowych producentów tej cennej skały. Stany Zjednoczone Ameryki są również producentem marmuru na wysokim poziomie, a stany takie jak Alabama i Teksas mają szczególnie duże złoża w ich granicach. Jednak to Włochy, Chiny, Indie i Hiszpania dominują w światowej produkcji marmuru.
Zastosowanie marmuru
Marmur występuje w ogromnych złożach, które mogą mieć setki palców u stóp i mają dobrą wielkość geograficzną. Pozwala to na ekonomiczne wydobycie na dużą skalę, przy czym kilka kopalń i kamieniołomów generuje dziesiątki milionów partii w ciągu roku.
Większość z tych skał jest przerabiana na kruszony kamień lub kamień wymiarowy. Kruszywo jest używane jako kruszywo w autostradach, podtorzach kolejowych, przy budowie fundamentów i różnego rodzaju konstrukcjach. Kamień wymiarowy powstaje poprzez cięcie marmuru na porcje o określonych wymiarach. Są one wykorzystywane w pomnikach, budynkach, rzeźbach, brukach i innych projektach. Mamy artykuł o „zastosowaniach marmuru”, który zawiera zdjęcia i opisy marmuru w różnych zastosowaniach.
Marmur w stylach architektonicznych
Do niedawna marmur był pierwszym wyborem do aranżacji klasycznych, podczas gdy w przypadku stylu minimalistycznego i współczesnego preferowano inne materiały, łatwiejsze w obróbce i replikacji.
Dziś, dzięki połączeniu starożytności i nowoczesności, już tak nie jest: nowe technologie i maszyny CNC, które pozwalają na obróbkę płyt z wysoką precyzją, wraz ze współczesnymi interpretacjami kamieni naturalnych, wreszcie otworzyły drzwi do nowych miejsc przeznaczenia użyj tego, który widzi marmur jako bohatera lub współbohatera.
Marmur w aranżacji
Jeśli ponadczasowa elegancja tego materiału pozostała nienaruszona, to dopiero niedawno odkryto jego wielką wszechstronność. W rzeczywistości marmur może nadać szyku każdemu pomieszczeniu: nawet samo wstawienie wykończeń lub obecność marmurowych mebli zrobi różnicę.
Jeśli na dużych powierzchniach daje z siebie wszystko, to naturalnie dzięki złożoności żył i głębi chromatycznej marmur znalazł (a raczej na nowo odkrył) nowe znaczenie w trójwymiarowości, podbijając znaczenie w wyposażeniu akcesoriów i przedmiotach. O ile ciężar materiału mógł kiedyś stanowić przeszkodę, nowoczesne rozwiązania z rozjaśnionego marmuru jeszcze bardziej ułatwiają jego nakładanie. Innymi słowy, podobnie jak w przypadku garnituru Armaniego, nigdy nie można się pomylić z marmurem.
Kąpiel w ponadczasowej łazience
Kameralne miejsce, które przypomina o wyrafinowaniu i pielęgnacji.
Tutaj marmur na nowo odkrywa klasyczny smak podłóg i ścian, a z dodatkowym akcentem w wykończeniach i intarsjach oferuje nowe możliwości interpretacji. Szeroka gama kolorów pozwala na zabawę kształtami i geometriami od najbardziej tradycyjnych po współczesne, od zimnych po ciepłe odcienie.
Umywalki i blaty marmurowe
Oprócz okładzin ściennych i pryszniców, kreacja zaczyna się od bloków, które po wyrzeźbieniu, wydrążeniu i obróceniu przekształcamy w umywalki i wanny, blaty toaletowe i akcesoria meblowe.
Specjalnie do łazienki prawie wszystkie elementy można wykonać z tego materiału, a następnie dobrać według preferencji co do koloru, kształtu i wykończenia.
Właściwości materiału nadadzą otoczeniu wieczną i absolutną elegancję.
Ponadczasowy charakter
Marmur zawsze stosowany również w kuchni, ze względu na swoje właściwości chromatyczne i odporność na zużycie nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.
Szeroka gama kolorów, żył i odcieni sprawia, że marmurowa kuchnia jest zawsze elegancka i wyrafinowana, bez względu na to, czy jest to wyspa czy półwysep z litego marmuru, czy też jako wykończenie ścian, wnęk i mebli.
Jeśli problemem jest możliwość poplamienia lub uszkodzenia, z pomocą przychodzą nam środki opracowane specjalnie dla marmuru.
Tradycyjnie marmur zawsze był bezkonkurencyjny: do pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych. Zastosowany na schodach, kolumnach i ścianach, nadaje pomieszczeniom nowy blask, elegancję i daje złudzenie większej przestronności.
Comments